cimg4166

Mudel: TA-6
Asukoht: Kohila vald, Adila
Väljalaskeaasta: 1957* Väljalaskeaasta on tuletatud kerenumbri ja tootmismahtude järgi.
Taasteremondid: 1985
Kerenumber: 38
Registreerimisnr: 25-46 
ЕАФ

Kohila sovhoosi buss 1970ndatel.
Kohila sovhoosi buss 1970ndatel.

M ajandi endise bussijuhi mäletamist mööda on see buss kuulunud Kohila sovhoosile vähemalt alates 1960ndatest, arvatavasti saadi majandile uuest peast. Tehases käis esimest korda kapitaalremondis ja läbis esimese moderniseerimise 70ndate algupoolel (arvatavasti 1972). Teise moderniseerimise läbis buss 1985. aastal ja sai siis praeguse välimuse.

1980ndate alguses, kui Kohila sovhoos ehitas omale puhkekodu Musta mere kaldale, oli buss paar aastat kasutusel Suhhumis sovhoosi ehitajate transpordiks – ligi 6000 km Suhhumisse ja tagasi sõitis buss iseseisvalt. Tagasi Eestisse naastes seisis paar aastat kasutuseta. Uue aja saabudes 1980ndate lõpul veeti sellega Tallinna Keskturult “turuvarblasi” Kohilasse tööle. Täis koormaga tuli Sossi mäest esimese käiguga üles sõita, maanteel jäi siis maksimumkiiruseks 50-60 km/h.

Mootoririkke tõttu jäi buss 1990ndate saabudes seisma, seda üritati küll remontida kuid edutult. Bussi kasutati edasi põllutööliste varjualusena – hommikul veeti buss traktoriga põllule, õhtul põllult tagasi.

2002. aastal bussi jäänuseid pildistades oli bussi kere täielikult lagunenud, puitsõrestik pehkinud ja läbi mädanenud, kere salongiosa seisis püsti vaid küljeplekkide najal. Bussi parema külje plekid ja aknaklaasid olid selleks hetkeks juba maha varisenud. Peale kasutusest ära jäämis on buss olnud varuosadoonoriks. Bussilt on juppe saanud nii peremehe kartulivõtumasin (esivõre) kui kogu küla traktorid (salongi istmed), ka käigukast on rändama läinud.

Bussi ustel on Rapla rajooni Kohila sovhoosi embleemid, bussi tagaseinal venekeelne kiri СОБЛЮДАЙ ДИСТАНЦИЮ (Hoia vahet).

Kohila sovhoosi kasutuses oli lisaks sellele TA-6 bussile veel vähemalt kolm TA-6 -tüüpi bussi. Teadaolevalt on bussidest säilinud veel üks, mis seisab Rabiveres.

Kohila sovhoosi TA-6
Staatus

Alles

Kerenumber

?

Kirjuta kommentaar:

*

Aadressi ei avaldata kolmandatele isikutele.