Tule virtuaalsele avastusretkele läbi Eestimaa!

2004. aastal tekkis vabatahtlikest koosnev grupp inimesi, kelle huviks sai võsades ja kuuritagustes peituvate TA-marki busside ja furgoonautode otsimine, pildistamine ja nende kohta info kogumine. Isehakanud “etnograafid” kaardistasid aastate jooksul kõik Eestimaa pinnal teada olevad TA marki sõidukid. Nimekirja on aastate jooksul täiendanud ligi 70 tehnikahuvilist. Nüüdseks on enamus Tartus valmiststud sõidukitest maapinnani roostetanud või vanarauaks saanud, alles on vaid pildid. Õnneks on ka positiivseid näiteid. Vrakistaatusest on välja pääsenud kümmekond sõidukit ja neile tuleb vaid lisa.

Endine Sindi sovhoosi autobuss. Foto: Andres Allik

TA-6

vagunkerega autobuss
»» mudeli spetsifikatsioon
Asukoht: Pärnumaa, Seljametsa
Taasteremondid: u. 1980
Olek: 

Kuuluvuse ajalugu: Sindi sovhoos -> eraisik

Toodud Sindi sovhoosist mahakantuna 1980ndate keskel. Seisnud peale seda samas kohas, kasutusel puukuurina. On olnud komplektne, mootor jms. olemas, kuid 2010. aastaks on parema külje puitkarkass täielikult pehkinud ja lagunenud, samuti on buss ise telgedeni maasse vajunud.

Peremees rääkis, kuidas paari aasta eest ilmutasid kaks meesterahvast soovi osta ühte bussi kumerat nurgaklaasi. Peremees polevat tahtnud müüa. Juhuslikult kadus järgmisel öösel seesama klaas bussil eest.

Sõiduki lisas Vrakigalerii andmebaasi: Valdo Praust, 22.02.2008