Tule virtuaalsele avastusretkele läbi Eestimaa!

2004. aastal tekkis vabatahtlikest koosnev grupp inimesi, kelle huviks sai võsades ja kuuritagustes peituvate TA-marki busside ja furgoonautode otsimine, pildistamine ja nende kohta info kogumine. Isehakanud “etnograafid” kaardistasid aastate jooksul kõik Eestimaa pinnal teada olevad TA marki sõidukid. Nimekirja on aastate jooksul täiendanud ligi 70 tehnikahuvilist. Nüüdseks on enamus Tartus valmiststud sõidukitest maapinnani roostetanud või vanarauaks saanud, alles on vaid pildid. Õnneks on ka positiivseid näiteid. Vrakistaatusest on välja pääsenud kümmekond sõidukit ja neile tuleb vaid lisa.

Endine Tapa autobaasi konteinerveok Hagari reklaamsõidukina. Foto: Aivo Pille

TA-3763-01

moderniseeritud kerega konteinerveo furgoonauto
»» mudeli spetsifikatsioon
Asukoht: Lääne-Virumaa, Tapa
Olek: 

Kuuluvuse ajalugu: Tapa autotranspordibaas nr. 21 - AS Hallik

2006. a juuni algul äratas aktsiaselts Hallik (Hagar) ellu endise Tapa leivatehase. Seni põhiliselt Tamsalus tegutsenud AS Hallik ostis ära pankrotistunud leivatehase hooned 2005. aasta sügisel. Renoveerimiskuuri läbi teinud tehases hakati valmistama koorikleiba, kukleid, väikesaiu ning eelküpsetatud kukleid.

Seoses tehase taaskäivitamisega võeti reklaamsõidukina kasutusele Tartu leivaauto mudelitähisega TA-3763-01. Konteinerveo furgoonauto kuulus varem Tapa autobaasile, see vedas konteinermeetodil leiba tehasest kauplustesse. Auto oli kasutusel 90ndate alguses. Reklaamsõiduk sai uue värvikuue ning ettevõtet reklaamivad kleebised külgedele. Kahjuks ei suudetud korrastamisel ületada bürokraatlikke takistusi - autole ei leitud dokumente ja seetõttu ei olnud võimalik seda autoregistris arvele võtta. Kuigi oleks võinud liikuda omal jõul veeti seda reklaamüritustele kaasa teise veoauto haakes.

2013. aastal seisis furgoonauto oma reklaamsõiduki otstarbe kaotanuna Tapal leivatehase nurga taga. Kahjuks paistab sõiduki saatus olevat tagasi vrakistaatusse langemine.

Sõiduki lisas Vrakigalerii andmebaasi: Aivo Pille, 13.06.2006