Tule virtuaalsele avastusretkele läbi Eestimaa!

2004. aastal tekkis vabatahtlikest koosnev grupp inimesi, kelle huviks sai võsades ja kuuritagustes peituvate TA-marki busside ja furgoonautode otsimine, pildistamine ja nende kohta info kogumine. Isehakanud “etnograafid” kaardistasid aastate jooksul kõik Eestimaa pinnal teada olevad TA marki sõidukid. Nimekirja on aastate jooksul täiendanud ligi 70 tehnikahuvilist. Nüüdseks on enamus Tartus valmiststud sõidukitest maapinnani roostetanud või vanarauaks saanud, alles on vaid pildid. Õnneks on ka positiivseid näiteid. Vrakistaatusest on välja pääsenud kümmekond sõidukit ja neile tuleb vaid lisa.

Vagunkerega autobuss TA-6. Foto: Andres Allik

TA-6

vagunkerega autobuss
»» mudeli spetsifikatsioon
Asukoht: Põlvamaa, Värska
Olek: 

Kuuluvuse ajalugu: ENSV Haridusministeeriumi Põlva rajooni haridusosakond

Seisnud 12 aastat. Peale viimast kap.remonti pole aktiivses kasutuses olnud. Bussil on gaasipedaali asukoht vahetatud keskelt parempoolseks.

Arvatavasti on buss kuulunud varem Räpina Keskkoolile, hiljem müüdi Värska Keskkoolile. Räpinas olles oli bussijuhiks Sulev Roos. Remonti tehti bussile 1987/88. Ilmselt mitte tehases, sest säilis 1960. aastate välimus.
Koolipoisid käisid paarikaupa remondijärgset taastamistööd assisteerimas. Tunni alguses nimetas õpetaja kaks õpilast, kes läksid bussijuhile appi - minnatahtjaid tekkis muidugi alati kümmekond. Abitöö seisnes muidugi kruvikeeraja käes istumises ja Sulevi juttude kuulamises. Autobuss oli hall, rohelise triibuga, Haridusministeeriumi embleem külgedel.

Sõiduki lisas Vrakigalerii andmebaasi: Tarvo Puusepp, 13.08.2005