Tule virtuaalsele avastusretkele läbi Eestimaa!

2004. aastal tekkis vabatahtlikest koosnev grupp inimesi, kelle huviks sai võsades ja kuuritagustes peituvate TA-marki busside ja furgoonautode otsimine, pildistamine ja nende kohta info kogumine. Isehakanud “etnograafid” kaardistasid aastate jooksul kõik Eestimaa pinnal teada olevad TA marki sõidukid. Nimekirja on aastate jooksul täiendanud ligi 70 tehnikahuvilist. Nüüdseks on enamus Tartus valmiststud sõidukitest maapinnani roostetanud või vanarauaks saanud, alles on vaid pildid. Õnneks on ka positiivseid näiteid. Vrakistaatusest on välja pääsenud kümmekond sõidukit ja neile tuleb vaid lisa.

Konteinervedude furgoonauto ETKVL-i A-38A furgooniga TA-943/943E. Foto: Tanel Korv

TA-943/943E

konteinervedude furgoonauto ETKVL-i A-38A furgooniga
»» mudeli spetsifikatsioon
Asukoht: Harjumaa, Püha
Väljalaskeaasta: 1974
Kerenumber: 714
Olek: 

Ainulaadne kombinatsioon porteveokist ja Tartu furgoonauto kabiinist. Autol on pikk raam (GAZ-52-01, 3700 mm), mida üldiselt Tartu furgoonautode puhul ei kasutatud - kõik furgoonkered olid mõeldud 3300 mm teljevahega lühikestele GAZ alusraamidele (GAZ-51A või GAZ-52-04). Sellel autol on pikk raam, teljevahet on see-eest lühendatud tagatelje ettepoole toomisega 3300 mm peale (lühendada on seega tulnud ka kardaani vahevõlli ning piduritorustikku). Sellist raami lühendamist tehti Tartu autoremonditehases 1960ndate lõpus kui vanu lühikesi GAZ-51A raame tehasele enam ei tarnitud ning uued GAZ-52-04 raamid polnud veel tootmises.

Auto kabiinil olevate embleemide järgi on see kuulunud ETKVL Abja Tarbijate Kooperatiivile. Uute aegade saabudes läinud erakätesse. Väiksemate tehniliste rikete tõttu jäi kasutusest ära ning seisis paarkümmend aastat Mõisaküla linnas eramaja hoovi peal.

2019. aasta kevadel sai auto Soov.ee kuulutuskeskkonna kaudu uue omaniku ning toodi Tallinna lähistele Saue valda Vääna-Postile.

Auto on plaanis taastada autoremonditehasest väljunud kujul, säilitades portekasti ja TA-kabiini.

Sõiduki lisas Vrakigalerii andmebaasi: Miko Leesment, 01.05.2005