Tule virtuaalsele avastusretkele läbi Eestimaa!

2004. aastal tekkis vabatahtlikest koosnev grupp inimesi, kelle huviks sai võsades ja kuuritagustes peituvate TA-marki busside ja furgoonautode otsimine, pildistamine ja nende kohta info kogumine. Isehakanud “etnograafid” kaardistasid aastate jooksul kõik Eestimaa pinnal teada olevad TA marki sõidukid. Nimekirja on aastate jooksul täiendanud ligi 70 tehnikahuvilist. Nüüdseks on enamus Tartus valmiststud sõidukitest maapinnani roostetanud või vanarauaks saanud, alles on vaid pildid. Õnneks on ka positiivseid näiteid. Vrakistaatusest on välja pääsenud kümmekond sõidukit ja neile tuleb vaid lisa.

Harkus, suvi 2009 Foto: Tarvo Puusepp

TA-6-1

moderniseeritud kerega autobuss
»» mudeli spetsifikatsioon
Asukoht: Harjumaa, Tagadi
Väljalaskeaasta: 1957*
Taasteremondid: jaan. 1988
Kerenumber: 56
Olek: 

*Väljalaskeaasta on tuletatud kerenumbri ja tootmismahtude järgi.

Kuuluvuse ajalugu: Tartu Tuletõrjeühingu orkester -> eraisik

Bussi küljel on Eesti Tuletõrje Ühingu embleem (ETÜ), selle all kiri "Tartu". Buss kuulus ETÜ Tartu organisatsioonile, sellega sõitis ühingu orkester.

Bussi esimene parempoolne velg on GAZ-51, nn. kahe "aknaga" velg, mida kasutati veoautol GAZ-51 aastatel 1949-1955. Võimalik, et velg on pärit kunagiselt TA-1 autobussilt.

2008. a novembris vahetas buss omanikku ning viidi Harkusse, seejärel Taeblasse. Uuel omanikul on plaanis buss taas töökorda seada.

Sõiduki lisas Vrakigalerii andmebaasi: Tarvo Puusepp, 03.05.2004